Tutak

İlçemizin Genel Tanıtımı Kaynak: http://www.tutak.gov.tr/ilcemiz

TUTAK NÜFUSU, AĞRI 2019 - 2018 AĞRI TUTAK nüfusu ne kadar, AĞRI TUTAK bağlı köy ve mahalleler ve nüfus bilgileri

AĞRI TUTAK NÜFUSU DETAY

 • Bağlı Olunan İl AdıAĞRI
 • Toplam Nüfus30.505
 • Toplam Erkek Nüfusu15.690
 • Toplam Kadın Nüfusu14.815
 • İlçe Merkez Nüfusu6.747
 •  İlçe Merkez ErkekNüfusu3.395
 • İlçe Merkez Kadın Nüfusu3.352
 • Belde ve Köyler Toplam Nüfusu23.758
 • Belde ve Köyler Erkek Nüfusu12.295
 • Belde ve Köyler Kadın Nüfusu11.463
 • İlçeye bağlı Köy Sayısı80
 • İlçeye bağlı Mahalle Sayısı5

 

 

İlçe Hakkında Genel Bilgiler

 

Halk geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlar. En önemli gelir kaynağı hayvancılıktır.

Tutak ovası Tahıl tarımına elverişlidir. Zaten Ağrı’nın ey iyi randımanlı buğdayı burada yetişir. Buğdayı temiz ve tohumluktur. Halk bu buğdaya Antep Buğdayı adını verir. Buğday, Arpa, nohut, Mercimek ve çavdar çok üretilen tarım ürünleridir. Sulama yetersiz kaldığı için şeker pancarı ekimi az yapılır. Akarsu kenarlarında çok güzel bostan olur. Elma , kayısı, Erik gibi meyveler yetişir.

Köylerde çok sayıda koyun ve sığır beslenir. Yaygın sığır ırkı doğu kırmızısıdır. Elli boğalık tabii tohumlama istasyonu vardır. Hayvan ürünleri değerlendirilir, fazlası satılır. Canlı hayvan ticareti yapılır. Kümes hayvancılığı ve arıcılık yeni yeni gelişmektedir. Geleneksel olarak sürdürülen Arap atı yetiştiriciliğini özendirmek amacıyla çeşitli çalışmalar yapılmıştır.

ilçe ekonomik ve ticaret yönünden fazla gelişmemiştir. Köylerde halı, kilim keçe yapılır.

 

Ağrı’nın güney batısında olup Ağrı-Van yolu güzergahında, Murat nehrinin batı kenarında kurulmuştur. Doğudan Hamur, kuzeyden Eleşkirt, batıdan Erzurum (Karayazı) ve Muş(Malazgirt),

Güneyden Patnos ve Malazgirt ile çevrilidir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1565 m., alanı 1562 km karedir.

ilçe topraklarının büyük bölümünü Tutak ovası kaplar. Kuzey batıda çakmak dağının doğu etekleri (2400m), kuzeyde Kılıç dağının üçtepeler doruğu (2546m) güneyde yaylalar üzerinde tepeler halinde yükselen Gel dağı (2200m), batıda çakmak dağının güney uzantısı olan Kırmızı tepe (2250m), doğuda Aladağ (Bozdağ) ın batı uzantıları Tutak çevresindeki en yüksek noktalardır. ilçe nin orta bölümünü oluşturan Göl (Saragöl) ve Antab (Tutak) ovasının geniş bir alanı vardır. Ova muntazam bir düzlük olmadığı için, yüksekliği 1600-1900 m. arasında değişir. Ovada 1800-2000 m. arasında değişen parazit tepeler yükselir.

Tutak ta kara iklimi egemendir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve Kar yağışlı geçer. Yağışın bölümü ilkbahar ve sonbaharda düşer. Kışın yağan kar, mart ayı sonuna kadar yerde kalır. Doğal Bitki örtüsünü ağustos başına kadar yeşil kalan otluklar (step) teşkil eder. Bu bozkır bitki örtüsü yüksek yerlerde daha geç kurur. ilçe de orman yoktur. Murat, Elmadere ve diğer akarsu boylarında görülen söğüt, çalı, kavak, akça Ağaç toplulukları, buranın başlıca yeşil alanlarıdır. Tutak ovasında Murat nehrinin batısında kalan bölümde seyrek şekilde yabani armut ve ahlat ağaçları vardır.

 

 

KaragözKilisesi

İlçenin 26km. Batısındaki Dayıpınarı (Noktulu) köyü yakınındaki kayalık arazide veyeraltındaki kilisedir. Kilise kayalara oyularak yapılmıştır. Kiliseye, dışarıdan kayalara işlenerek yapılmış merdivenlerle inilmektedir. Ortada geniş bir alan, yanarda odalar, raflar pencere ve çıraklıklar vardır. Benzeri ibadethane çevrede birkaç yerde görülmektedir. Hamur Un Beklemez Köyünde de aynı tarzda yapılmış yer altı kilisesi vardır.

KanKalesi

İlçenin 15km. batısında Dönertaş (kalekulu) köye yakınlarındadır. Ne zaman yapıldığı ve kimler den kaldığı bilinmemektedir. Zencir kale ile aynı tarihte yapıldığı sanılmaktadır. Kaleden günümüze ancak temelleri kalabilmiştir. Bu kalenin başka adı da, Kale-i Hum dur.

ZencirKale

İlçenin güneyindeki Katavin dağında yapılmış kaledir. Yapılış tarihi bilinmemektedir. Kalenin köşelerinde zencir sallandığı için bu ad verilmiştir. Bugün yıkık durumdadır. Kale hakkında birçok efsane ve söylenti vardır.

YENİ GALERİLER

Tutak Belediyesi

Tutak Belediyesi'ne ait kurumsal bilgilerin, güncel haber, duyuru, galeri, video, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Tutak Belediyesi

Cami Mahallesi Cumhuriyet Caddesi no:37
04700 TUTAK / Ağrı

Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.